Top Sport

Изненадување на НБА драфтот: Орландо Меџик го избра Паоло Банкеро како прв пик

Орландо Меџик го избра Паоло Банкеро за прв пик на годинешниот драфт во НБА лигата. На Американецот со италијанско потекло му се предвидуваше нешто пониска позиција, но неговото име прво беше прочитано во Њујорк.

dobivaj vesti na viber

Офанзивно е неверојатно талентиран играч, може да си создаде позиција за шут во секој момент удари, а она за што го критикуваат е страничното движење, односно недоволната брзина.

Банкеро има италијанско и американско државјанство, а негова желба е да игра за италијанската репрезентација. Тој е играч со повеќе награди, кој доаѓа од престижниот универзитет Дјук.

Нов соиграч доби и Алексеј Покушевски, откако за втор пик Оклахома го избра Чет Холмгрен. Тој е висок 213 сантиметри и тежок 88 килограми, па неговата кревка градба носи доза на страв кај НБА скаутите.

Предностите на Холмгрен се заштитата на рекетот, како и можноста да креира удари со дриблинг и да погоди за три поени.

Џабари Смит е избран од Хјустон како трет пик на драфтот, иако се очекуваше тој да биде прв, барем според експертите од Америка. Станува збор за крилен центар од Универзитетот во Обурн, за кого сите истакнуваат дека има неверојатни работни навики. Она што најмногу му се замерува е играњето во рекетот и контролата на скоковите.

go88 là gì go88 go88.mobi Tài Xỉu Go88 - Tải Game GO88 Đổi Thưởng APK, iOS, AnDroid

tại sunwin cho android đăng nhập sunwin bắt cầu tài xỉu sunwin

Scroll to Top