Top Sport

Јокиќ и Дончиќ ја предводат најдобрата петорка во НБА лигата

НБА лигата ги објави најдобрите три петорки за оваа сезона. Најдобрата петорка очекувано ја предводи МВП играчот на сезоната, Никола Јокиќ, а му се придружи и Лука Дончиќ, кој трета година по ред е избран меѓу петте најдобри во светот.

dobivaj vesti na viber

Заедно со српскиот центар и со словенечкиот волшебник, во првата петорка се и двојниот МВП, Јанис Адетокумпо, ѕвездата на Бостон, Џејсон Тејтум и најдобриот стрелец на најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната, Девин Букер. За првпат од 1955 година, ниту еден од членовите на првата петорка нема повеќе од 27 години, што е доказ дека НБА лигата влезе во нова ера и дека следната генерација е веќе на сцена.

Во втората петорка покрај Ембид (Филадефија) се и Џа Морант (Мемфис), Стивен Кари (Голден Стејт), Кевин Дурент (Бруклин) и Демар Дерозан (Чикаго).

Леброн Џејмс се најде во третата најдобра петорка и 18. сезона по ред ја заврши како член на еден од овие состави. Заедно со суперѕвездата на ЛА Лејкерс, се и Крис Пол од Феникс, Треј Јанг од Атланта, Паскал Сијакам од Торонто и Карл-Ентони Таунс од Минесота.

Scroll to Top