Top Sport

Јусуп тренер на сезоната во АБА лигата

Тренерот на Задар Даниел Јусуп е најдобар тренер во АБА лигата за сезоната 2023/24.

Јусуп доби најмногу гласови во изборот на главните тренери, новинарите и навивачите. Јусуп доби 53,8% од гласовите, тренерот на Мега Марко Барач 25,1%, а трет Жељко Обрадовиќ со 12,5%.

Задар ја зазеде шестата позиција во лигата, имаше 14 победи и 12 порази, а во четвртфиналето во плеј-офот ќе игра против Будуќност.

Scroll to Top