Top Sport

Милвоки се откажа од него – Бостон му даде 135 милиони долари

Бостон Селтикс одлучија да ја продолжат соработката со еден од најважните играчи оваа сезона, Џру Холидеј (33).

Mилвоки Бакс, минатото лето се откажаа од услугите на Холидеј. Тој беше трејдуван во Портланд, во замена за Демијан Лилар. Во Портланд се задржа неколку дена, а потоа во нов трејд се пресели во Бостон.

Неговиот ангажман се покажа како вистински потег за Селтикс, кои регларниот дел од сезоната ќе го завршат на првото место во целата НБА лига. Селтикс, според многумина се најсериозните кандидати за шампионскиот прстен.

Поради се што направи оваа сезона, Селтикс на Холидеј му понудија нов четири годишен договор вреден 135 милиони долари.

Холидеј ја одбил опцијата да го продолжи договорот за уште една година за околу 37 милиони долари и за да се обезбеди решил да прифати долгорочен договор.

Џру Холидеј е еден од најдобрите дефанзивеци во НБА, сезонава има просек од 12,5 поени со 5,4 скока и 4,9 асистенции.

Тој стана четвртиот играч кој потпишал деветцифрен договор на 33 или повеќе години. Пред него тоа го направија само Леброн Џејмс, Стеф Кари и Ал Хорфорд.

Scroll to Top