Top Sport

На денешен ден е роден неповторливиот Дражен Петровиќ (Видео)

Дражен Петровиќ, еден од најдобрите кошаркари на сите времиња е роден на денешен денм 22.октомври 1964 година во Шибеник.

Поранешниот репрезентативец на Југославија и Хрватска загина во сообраќајна несреќа кај Инголштат, Германија на 6.јуни 1993 година.

Во импресивната кариера настапувал за Шибенка, Цибона, Реал Мадрид, Портлан Трејлблекзерс и Њу Џерси Нетс.

Scroll to Top