Top Sport

НБА комесарот Силвер: Ако во Орландо се појави корона, ја прекинуваме сезоната!

Комесарот во НБА лигата, Адам Силвер вчера изјави дека ако се појави коронавирусот во комплексот „Disney World“ на Флорида каде ќе бидат собрани 22-те екипи, првенството ќе биде прекинато.

„Доколку бидеме соочени со интензивно ширење на коронавирусот, тоа би можело да не доведе до прекин. Моментно не постои опција без ризик. Мојот краен заклучок е дека можеме да го заобиколиме вирусот. Мислиме дека ќе биде позаштитени во кампусот“ – рече Силвер.

НБА лигата е прекината на 11 март, а би требало да продолжи на 30 јули со мечот Јута Џез – Њу Орлеанс Пеликанс.

Мечевите ќе се играат без публика, но барем засега проблем претставува што дури 16 НБА играчи се заразени со опасниот вирус:

Дури 16 НБА играчи се позитивни на корона вирус!

Scroll to Top