Top Sport

Шефот на Вориорс во солзи по повредата на Дурент (Видео)

Кевин Дурент се соочува со долга пауза откако се повреди во текот на петтиот меч од финалната серија во НБА лигата. Голден стејт ја намалија предноста на торонто на 2-3 со победата во Канада 106:105.

Актуелните шампиони мечот во Торонто го започнаа со Дурент во стартната постава. Дурент не играше од 8 мај, кога го повреди листот на десната нога на дуелот со Хјустон.

Крилниот играч на теренот мина 11 минути и 57 минути, кој со помош на соиграчите замина во соблекувалната, а арената во Торонто ја напушти со помош на патерици.

Американските медиуми пишуваат дека Дурент ја повредил Ахиловата тетива и доколку тоа е точно тогаш му претстои долга пауза, односно ќе пропушти добра дел од наредната сезона.

Дека ситуацијата со Дурент е сериозна потврди и претседателот на кошаркарските операции на Голден стејт, Боб Мајерс кој заплака на прес конференцијата.

„Кевин ја повреди Ахиловата тетива. Ќе видиме со дополнителните прегледи колку е сериозно. Верувавме дека е подготвен да игра, тука не можете никого да обвините. Ако барате виновник тогаш изберете ме мене. Не е фер, едноставно не е фер ова што се случува. Среќен сум што го познавам, тој е одлична личност. Ска да игра кошарка кога и да може. Допрва ќе знаеме коку е тешка повредата“, рекол Мајерс.

Поради слична повреда, во минатато, Коби Брајант и Демаркус Казинс паузираа помеѓу девет и 12 месеци.

Scroll to Top