Top Sport

Шпанија на врвот на светот! Не им дадоа да „дишат“ на Аргентинците

Шпанија е освојувач на 18. Светско првенство во кошарка, освојувајќи го вторпат кошаркарскиот Мундијал по убедливата 95:75 (23:14, 20:17, 23:16, 29:28) победа над Аргентина во „Кадилак арената“ во Пекинг.

По сите изненадувања на Мундијалот, Шпанците во финалето почнаа цврсто, не давајќи им шанса на Аргентинците да „дишат“, добивајќи ја првата четвртина со 23:14, предност која на полувреме достигна до 12 поени (43:31).

И второто полувреме почна идентично, откако „фуријата“ ја доби третата четвртина со 23:16 и иако Аргентинците имаа подобра последна четвртина, пропустите од стартот на мечот не дозволија тие да се доближат до незапирливата „Фурија“.

Рики Рубио постигна 20 поени, Серхио Љуљ додаде 15, додека Марк Гасол, кој стана вториот кошаркар по Ламар Одом со трофеј од СП и од НБА лигата во иста година, постигна 14 поени и имаше 7 скока и 7 асистенции. За Аргентинците, Габриел Дек уфрли 24 поени, а Николас Лапровитола 17. Луис Скола беше целосно „затворен“ и првите поени од игра ги постигна во последната четвртина, завршувајќи со само 8 поени.

Ова е втор трофеј на Шпанија на СП по тој во 2006 година, додека Аргентинците не успеаја да стигнат до втората титула по таа во далечната 1950 година. Претходно во мечот за третото место, Франција ја освои бронзата со победа над репрезентацијата на Австралија.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

Hunter x Hunter (2011) Episode 142

The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 15

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

AnimeDao Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 7

tải go88
Scroll to Top