Top Sport

Плишкова со четврта титула во 2019 во Женгжу

Каролина Плишкова ја освои својата четврта титула во 2019 година, уште еднаш покажувајќи дека е една од најпостојаните тенисерки оваа сезона, лесно совладувајќи ја Хрватката Петра Мартиќ со 6:3/6:2 во финалето на Женгжу опен во Кина.

dobivaj vesti na viber

Првата носителка доминираше на турнирот за во своето петто финале во 2019 година, да стигне до четвртата титула по трофеите во Бризбејн, Рома и Истбурн.

Во Нанчанг пак, Швеѓанката Ребека Петерсон стигна до својата деби ВТА титула со убедлива 6:2/6:0 победа над Казахстанката Елена Рибакина, правејќи 5 брејка во меч кој траеше точно еден час.

20-годишната Рибакина беше очигледно уморна по мечевите во три сета во четврт-финалето и полуфиналето и направи 11 неизнудени грешки, додека 24-годишната Швеѓанка беше стабилна во својата игра со 83 отсто освоени поени на прв сервис.

Во јапонското финале на Јапонија опен во Хирошима, Нао Хибино ја совлада својата партнерка во двојки, Мисаки Дои со 6:3/6:2 за прва титула од 2015 година. Ова беше прво јапонско финале на ВТА турнејата по 22 години

rút tiền go88 go88 cổng 2 go88 êm

sunwin club sunwin lô đề sunwin ông đồ

Scroll to Top