Top Sport

Вебер влегува во Куќата на славните

Членот на најславната генерација на Сакраменто Кингс, Крис Вебер, ќе биде примен во Куќата на славните во Спрингфилд. Свечената церемонија ќе се одржи во сабота, а Вебер ќе биде еден од 16.мината кои ќе станат нови жители на Куќата на славните.

Популарниот Си-Веб, во кариерата одиграл 15 сезони во НБА лигата (1993-2008). Беше избран како прв пик од страна на Орландо Меџик, но веднаш беше испратен во Голден стејт Вориорс, во замена Анферни Пени Хардавеј.

Извонредната кариера ја заврши како еден од осуммината со повеќе од 15.000 поени (17.182), 7.500 скокови (8.124), 2.500 асистенции (3.526), 1.000 украдени топки и 1.000 блокади.

Според учинокот Вебер се наоѓа во друштво со Карим-Абдул Џабар, Карл Мелоун, Дирк Новицки, Хаким Олајџувон, Тим Данкан, Кевин Гарнет и Џек Сикма.

Вебер, пет пати бил учесник на Ол-стар натпреварот, еднаш бил избран во најдобриот тим во сезоната. Во чест на Си-Веб, Сакраменто го повлекоа дресот со бројот 4.

Покрај во Сакраменто, Вебер во кариерата играл и за Голден стејт Вориорс, Вашнготн, Филалделфија и Детроит.

Scroll to Top