Top Sport

(Видео) Јокиќ го доби МВП трофејот па со 40 поени ја растури Минесота

Денвер Нагетс ја победија Минесота Тимбервулфс со 112:97 и поведоа со 3:2 во полуфиналето на Западната конференција.

Никола Јокиќ пред почетокот на натпреварот го доби МВП пехарот кој го носи името на Мајкл Џордан, а потоа ги растури „Волците“.

Јокиќ мечот го заврши натпреварот со 40 поени, седум скока, 13 асистенции, две украдени топки и без загубена топка.

Актуелниот трикратен МВП стрелаше со неверојатни 15-22, постигнувајќи најголем дел од своите поени против четирикратниот одбранбен играч на годината во НБА, Руди Гобер.

Гордон постигна 18 поени за Нагетс, Поуп и Мареј додадоа 16, а Браун 10 поени.

Во поразениот тим потфрли Ентони Едвардс со 18 поени, но само 5-15 од поле. Таунс беше најефикасен кај Волвс со 23 поени, а Гобер постигна 18.

Следниот натпревар се игра ноќта меѓу четврток и петок во 02.30 часот, во Минеаполис. Денвер ќе ја има првата меч топка за пласман во финалето на Западот.

Scroll to Top