Top Sport

Во сообраќајка тешко повреден кошаркарот Кузмиќ (фото)

Во сообраќајна несреќа во Босна и Херцеговина потешко е повреден кошаркарот на Црвена звезда, Огњен Кузмиќ, потврдија од српскиот клуб.

Кузмиќ со своето Порше се судрил со БМВ на магистралниот пат Бања Лука-Приједор и се здобил со тешки повреди на главата и градниот кош, по што е пренесен во Белград. Автомобилот на Кузмиќ се превртел, а повреден е и неговиот пријател со кого наводно се враќал од свадба. Во вториот автомобил двајцата патници се полесно повредени.

29-годишниот Кузмиќ последните две сезони играше во Реал Мадрид, по што се врати во Звезда. Претходно во кариерата тој играше за Панатинаикос, Голден Стејт вориорс, Хувентуд и Уникаха. Тој ја освои НБА титулата со Голден стејт, а со Реал беше шампион во Евролигата.

Scroll to Top