Звезда со луд пресврт во Франција и со победа со тројка во последната секунда (видео)

Црвена звезда направи вистинско чудо, враќајќи се од 19 поени негатива за 83:80 победа на гости кај Асвел, откако новото засилување на тимот, Кевин Пантер постигна тројка во финишот на натпреварот.

Звезда имаше само 7 скока во првото полувреме и ниту една погодена тројка, за францускиот клуб да има 49:30 предност, но во третата четвртина тие направија серија од 13:3 за да го „свртат“ мечот и да предизвикаат луда завршница. Пантер на крајот имаше 18 поени, Владимир Штимац додаде 22, а Лоренцо Браун и покрај повредата имаше 13 поени и 7 асистенции. Со скор од 9-9, Звезда го има осмото место во Евролигата, последно кое носи во плеј-офот.