Top Sport

Кокаинот скапо го чинеше – настап на Олимпијадата во Токио

Откриена е првата „жртва“ на ОИ во Токио, поточно пред почетокот на Олимпијадата. Репрезентативецот на Австралија во коњички спортови, Џејми Кермонд (36) е исфрлен од олимпискиот тим на својата земја затоа што неговиот примерок на анти-допинг тест бил позитивен на кокаин.

Тој бил тестиран на крајот на минатиот месец, а сега стигнал резултатот во Австралиската федерација на коњички спортови, која веднаш го казнила Кермонд.

„Кокаинот е забранет за учесниците во натпреварувањето според правилникот на Светската анти-допинг агенција и австралискиот Национален анти-допинг правилник за 2021 година“ – пишува во официјалното соопштение.

Од Олимпискиот комитет на Австралија без размислување веднаш го тргнале Кермонд од листата на патници за Токио, а интересно, неговиот коњ Напа неколку дена претходно бил донесен во главниот град на Јапонија.

„Многу сум вознемирен и се каам за се, но ја прифаќам одговорноста, Искрено ми е жал затоа што изневерив многу луѓе, пред се моето семејство и колегите од тимот“ вели Кермонд.

KissAnime: Sugar*Soldier anime episode 3 online free at https://kissanime.mx kissanime reddit

4Anime: Night Is Short, Walk on Girl anime episode Full online free at https://4anime.biz haikyuu 4anime

AnimeTV: Queen's Blade: Rebellion anime episode 12 online free at https://animetv.cc anime tv shows

Zintro: https://www.zintro.com/profile/zid408d375?ref=Zid408d375

Instagram: https://www.instagram.com/gogoanimeloll/

Reedsy: https://reedsy.com/discovery/user/animefreak

Scroll to Top