Лудо коло во Шпанија, 14 гола на 3 меча, Рајо на Димитриевски тоне кон Секунда (видео)

Ефикасното вонредно коло на Ла лига продолжува по вчерашната ревија на голови на „Мадригал“, Вилјарела – Барселона
4-4.

Вечерва на 3 меча во Шпанија во првата лига беа постигнати фантастични 14 гола.

Најнеефикасен со „само“ 3 гола беше дуелот меѓу Еибар и Рајо Валјекано, пораз на тимот на нашиот Столе Димитриевски од 2-1.

Гостите од Мадрид поведоа со 0-1 во 40. минута од мечот со голот на Позо. Сепак во вториот дел Еибар стигна до пресвр најпрво со голот на Чарлс во 64. Минута, а потоа и за конечните 2-1 со голот на Леон.

Атлетик Билбао со гол од пенал во 93 минута го победи Леванте на Енис Барди со 3-2. Нашиот репрезентативец не настапи на овој дуел.

Првите два погодоци за домаќините беа дело на Берчице и автогол на Фернандес, додека за Леванте прецизни беа Роџер и Кабасо.

Хуеска и Селта одиграа ефикасно реми со резултат 3-3.
Стрелци за домашната екипа беа Енрик, Авилја и Пулидо, а за гостите погодија Мендез, Аспас и Будебус.