Top Sport

Миркуловски капитенски го врати Вецлар во живот во Бундес лигата

Македонскиот ракометен интернационалец, Филип Миркуловски синоќа имаше одличен меч за својот Вецлар во германската ракометна Бундес лига.

Миркуловски капитенски го предводеше својот тим постигнувајќи 6 погодици, но даде и одличен придонес во одбраната за Вецлар да ја прекине лошата губитничка серија и да се врати со победа против тимот на Минден од 31-27.

Попрецизен од Миркуловски во домашниот тим беше Холст кој осумпати ја тресеше мрежата на Минден, каде пак најмногу се истакна Гулкисен исто така со 8 гола.

Со новата победа, по 3 меча со порази, сега Вецлар е на 14. место на табелата.

Scroll to Top