Top Sport

Пандев остана без тренер, Андреацоли доби отказ во Џенова

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев остана без тренер во клубот во кој настапува, италијанска Џенова.

dobivaj vesti na viber

И официјално – Аурелио Андреацоли доби отказ на кормилото на клубот по разочаруваќките резултати со клубот од југот на Италија. Челниците на Џенова се решија на најрадикалниот потег, промена на тренерот по 8 кола во Серија А.

Џенова од вкупно 24 бода на располагање на стартот на сезоната, со Андреацоли на чело на клубот освои само 5 и се наоѓа на претпоследното место на табелата.

Италијанските медиуми шпекулираат со името на Тиего Мота како најсериозен кандидат за испразнетото место на клупата на Џенова.

Мота, кој е екс-соиграч на Пандев од трофејната сезона на Интер, претстави револуционерна фудбалска формација 2-7-2 која се обиде да ја спроведе во младинскиот погон на ПСЖ.

Инаку Мота е екс-играч на Барселона, Интер, Атлетико и на француски ПСЖ.

Scroll to Top