Top Sport

По Ериксен, и Вертонген од Тотенхем се сели во Интер?

Се чини дека веќе нема дилеми, Белгиецот Јан Вертонген на крајот на сезоната го напушта Тотенхем. Италијанските медиуми пишуваат дека следен клуб во неговата кариера ќе е Интер.

Вертонген во Милано би дошол без отштета, и тој ќе биде вториот играч од Тотенхем по зимското засилување на „нероазурите“, Кристијан Ериксен.

Се чини дека Интер дефинитивно го отпиша ветеранот Диего Годин кој на „Меаца“ е неполна сезона. Тој летоска дојде во Интер од редовите на Атлетико Мадрид, како слободен играч.

Уругваецот има плата од 5 милиони евра по сезона, „нероазурите“ сакаат да го намалат трошокот, а се појави информација дека е можна и размена, па тој да заврши кај Мурињо, кај Спарси.

Директорот на Интер, Марота се покажа како „мајстор“ за убедување на играчи на кои им истекува договорот, каков што е случајот со Белгиецот.

Претходно успешно во Јувентус ги доведе Пирло, Погба, Кедира, Коман, Љоренте, Евра, Алвес, а во Интер успех имаше со Годин, Јанг и Ериксен.

Доколку не успее планот на Марота со Вертонген, Интер има план Б. Се работи за албанскиот стопер, Мараш Кумбула кој Верона го проценува околу 30 милиони евра.

Scroll to Top