Top Sport

Смртта на Астори можела да се избегне, двајца доктори заработија тужби (видео)

Пред неколку дена се наврши една година од смртта на капитенот на италијанска Фиорентина, италијанскиот репрезентативец, Давиде Астори, а денеска е подигната тужба за двајца доктори, директори на Институтот за спортска медицина во Каљари и Фиренца. Се работи за извесни Франческо Стањо и Џорџо Галанти кои се осомничени дека се одговорни за смртта на фудбалерот.

Обвинителството по собраните докази информира дека Стањо пред 5 години потпишал дека Астори може професионално да се занимава со фудбал иако тогаш биле видливи два различни проблеми со работата на срцето предизвикани од константно големите физички напори.

Галанти, пак, е обвинет дека во 2016 година на Астори му дал дозвола да игра иако на прегледите морал да ја забележи срцевата аритмија.

Давиде Астори кој имаше 31 година почина на 4 март 2018 година во хотел во Удине, непосредно пред мечот на Фиорентина со Удинезе.
https://youtube.com/watch?v=JmlXeWq08i8

Scroll to Top