Top Sport

Андреас Трајковски постави нов македонски рекорд во скок во далечина на отворено

Членот на атлетскиот клуб Работнички и репрезентативец на Македонија, Андреас Трајковски, на меѓународен атлетски митинг во Лимасол, Кипар, го собори македонскиот рекорд во скок во далечина на отворено, со резултат од 7, 41 метри. Досегашниот македонски рекорд изнесуваше 7, 15 метри и, интересно, беше во сопственост на тројца атлетичари, Зоран Тасевски, Тони Дамчевски и Славчо Мирчевски.

dobivaj vesti na viber

Андреас Трајковски го освои петтото место на митингот, а првопласиран беше олимпискиот шампион и светски првак во сала Милтиадис Тентоглу од Грција со скок од 8,28 метри.

mod go88 GO88 - Link tải GO88 Club APK/ IOS cho Android go88 ông đồ

hướng dẫn tải sunwin cho iphone

Scroll to Top