Top Sport

Борис Бекер го нарече Кирјос „стаорец“!

Ник Кирјос мораше да се брани преку Твитер откако поранешниот гренд слем шампион Борис Бекер го нарече „стаорец“ поради тоа што Австралиецот го нападна Александер Зверев по неговата забава во Монте Карло иако германскиот тенисер требаше да биде во самоизолација по настапот на „Адрија турнејата“.

Во понеделникот, Кирјос го обвини Зверев дека е себичен во време на пандемија откако Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга, Горан Иванишевиќ, Григор Димитров, Виктор Троицки и Борна Чориќ беа позитивни на КОВИД-19 по настапот на турнејата на Ѓоковиќ.

Шесткратниот шампион Бекер не беше импресиониран.

„Не ги сакам стаорците! Секој кој го потценува својот спортски ривал не е мој пријател. Погледни се во огледало ако мислиш дека си подобар од нас“, напиша Бекер на Твитер.

Кирјос веднаш се одбрани.

„Боже мој, Борис, не се натпреварувам ниту се обидувам да фрлам некого под автобус. Се работи за глобална пандемија и ако некој прави идиотски работи како Алекс, ќе го повикам. Толку е едноставно“, напиша Австралиецот.

Двојката продолжи да се допишува преку Твитер – Бекер го нарече Кирјос „смешен човек“ откако тој му одговори дека Бекер е „поголема крофна отколку што мислев“.

Зверев наместо во изолација на забава, Кирјос го повика: Зошто си толку себичен! (видео)

Scroll to Top