Top Sport

„Екип“: Ѓоковиќ и Томпсон спортисти на годината

„Екип“ го прогласи, Новак Ѓоковиќ, за најдобар спортист во светот. Ѓоковиќ, во 2021 година, освои три гренд-слем титули и играше финале на четвртиот гренд-слем.

Ѓоковиќ добил најмногу гласови во овој избор. Наградата на „Екип“, ја доби пред Кејлеб Дрекслер. Американецот на Ои во Токио освои пет златни медали и постави светски рекорд на 100 метри пеперутка.

Трет во изборот заврши победникот на Тур д’Франс, Тадеј Погачар.

За спортистка на годината „Екип“ ја прогласи атлетичарката од Јамајка, Елај Томпсон Ера. Томпсон во Токио освои златни медали на 100 и 200 метри, а победи и со штафетата на Јамајка на 4×100 метри.

Scroll to Top