Top Sport

Ема Радукану елиминирана од Ролан Гарос

Британската сензација Ема Радукану е елиминирана во второто коло на Ролан Гарос, на своето деби во Париз, откако загуби од Александра Саснович од Белорусија со 6:3, 1:6, 1:6.

dobivaj vesti na viber

Радукану, која минатата есен го шокираше тенискиот свет и ја освои титулата од квалификациите за УС Опен, продолжува со колебливи резултати оваа година откако беше елиминирана во второто коло на Австралија Опен во јануари.

Саснович во третото коло ќе се соочи со Германката Анжелик Кербер која ја победи домашната тенисерка Елза Жак со 6:1, 7:6.

На турнирот продолжува уште една претставничка на Белорусија, Викторија Азаренка, која со 6:1, 7:6 ја елиминира ветеранката Андреа Петковиќ.

Во машка конкуренција, Џон Иснер, Карен Хачанов и Феликс Ожие-Алијасим се првите патници во третото коло од натпреварувањето.

Scroll to Top