Top Sport

Енди Мареј: Целта е да освојам медал во Токио, идеално е ако е златен!

Иако последните години не е во врвот на светскиот тенис, британскиот тенисер Енди Мареј во Токио доаѓа „со ореол“ на еден од фаворитите за медал.

Шкотланѓанецот е двоен олимписки шампион (Лондон 2012 и Рио 2016 година), па во Јапонија ќе ја брани титулата.

„Олимписките игри многу ми значат и голема чест ми е што сум на четврти ОИ. Го носев знамето во Рио и освои злато на домашен терен во 2012-та. Тоа беа неверојатни моменти. Заминувањето на втора Олимпијада како бранител на титулата е возбудливо и многу се радувам на предизвикот“ изјави Мареј за сајтот на ОИ во Токио.

Иако во моментов е на 104. позиција на АТП листата, Британецот најавува поход по златниот медал.

„Целта е да освојам медал во Токио, идеално е ако на својата земја и донесам злато“ порача Мареј.

Останува да се види коментарот на Новак Ѓоковиќ кој според многумина е „печен“ за златото во Токио.

Website https://animedao.nl: Watch The Wizard of Oz (Dub) animedao Episode Full animedao weathering with you

AnimeFreak: The Idhun Chronicles (Dub) anime episode 5 online free at https://animefreak.ws anime stream

TwistMoe: Fairy gone Season 1 Part 2 anime episode 12 online free at https://twistmoe.net anime twist

Play: https://www.play.fm/gogoanimelol

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/animeflixnl/

Pinterest: https://www.pinterest.com/animefreakws

Scroll to Top