Ѓоковиќ преку Раониќ до меч со Федерер

Новак Ѓоковиќ избори се пласираше во полу-финалето на Аватралија опен каде противник ќе му биде Роџер Федерер. Бранителот на трофејот со сигурна игра, во три сета (6/4, 6/3, 7/6) го победи Милош Раониќ кој во претходните две рунди ги победи Стефанос Циципас и Марин Чилиќ.

Ѓоковиќ рутински избори полу-финале во Мелбурн против тенисерот кој најави враќање во светскиот врв. Раониќ до мечот со Ѓоковиќ не загуби ниту еден сет, но против најдобриот ритерн на сите времиња неговиот моќен сервис немаше никакви шанси.

Бранителот на трофејот искористи две од 14 топки за брејк, а во исто време на Раониќ му дозволи замо три брејк шанси, по една во секој сет. Канаѓанецот не успеа ниту еднаш да му го доземе сервисот на противникот.

Ѓоковиќ го „притисна“ сервисот на Раониќ во финишот на првиот сет, во осмиот гем не искористи пет брејк топки, а во десеттиот ја реализираше четвртата која му донесе предност од 1:0.

За разлика од првиот, во вториот сет Ѓоковиќ направи брејк во раната фаза, во четвртиот гем. Потоа беше исклучително сигурен во своите сервис гемови за 2:0.

Слично како во првиот, во третиот Ѓоковиќ го нападна сервисот на ивалот во финишот, откако претходно во вториот гем спаси брејк топка. Во 11 гем Ѓоковиќ не успеа да искористи ниту една од четирите брејк топки.

Во тај-брејкот српскиот тенисер доминираше во однос на противникот. 13 игра Ѓковиќ ја доби убедливо со 7:1.

Ѓоковиќ во полу-финалето ќе игра против Федерер кој претходно во дрматичен меч, во кој спаси седум меч топки, го победи Тенис Снадгрен.

Интересен е податокот дека секогаш кога стигнувал до полу-финалето на Австралија опен, Ѓоковиќ го освојувал турнирот.