Top Sport

Калин Ивановски успешно го отвори турнирот во Франција

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски со победа го отвори учеството на ИТФ Челинџерот во Поитие во Франција. Тој го победи чешкиот тенисер Метју Доналд со 2:0 во сетови (6:2, 6:4) и обезбеди место во осминафиналето.

Во следното коло Ивановски за противник ќе го има Французинот Александре Реко кој со 2:1 во сетови го совлада Русинот Вилажанин.

ИТФ турнирот во Поитие се игра за награден фонд од 15.000 долари.

Scroll to Top