Top Sport

Канаѓаните се „протнаа“, германски шок за „трите круни“ (видео)

Максим Норо го постигна единствениот гол за Канада да ја победи Финска со 1:0 и да обезбеди место во полуфиналето на олимпискиот турнир, каде што ја брани титулата.

Натпреварот беше без голови до последната третина, кога Ерик О’Дел избори пак во зоната на Финска и го прати до Норо, кој успеа да го совлада финскиот голман Мико Коскинен. За Норо ова е своевиден „кам-бек“, откако токму Норо си постигна автогол при поразот од Чешка во саботата.

Во полуфиналето, Канада ќе игра со најголемото изненадување на турнирот, Германија, кои со 4:3 во продолжението го совладаа првиот носител на турнирот, Шведска, за неверојатно полуфинале.

Германците водеа со два гола разлика до последната третина и упатија 25 удари на голот во споредба со 34 на Швеѓаните. Патрик Рајмер постигна гол по 90 секунди во продолжението, а голманот Дени Аус Ден Биркен имаше 31 одбрани на голот. Ова е најголем успех на Германија на Олимпијадите по бронзата во 1976 година.

Во второто полуфинале во Пјонгчанг ќе играат Русија и Чешка, два од фаворитите за злато.

Русија во полуфиналето на хокеaрскиот турнир (видео)

WCOStream the flintstones wcostream: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 30

GoGoAnime gogoanime online: Watch Attack on Titan Final Season Episode 4

Scroll to Top