Top Sport

Канаѓанка скокна 222 метри

Канаѓанката, Александрија Лутит постави нов светски рекорд за жени на леталницата во Викерсунд, Норвешка.

dobivaj vesti na viber

Во третата тренинг серија Лутит скокна 222 метри и со тоа го подобри рекордот на Словенката Ема Клинец, која во првата серија имаше скок од 203 метри.

Словенката денеска стана првата ски-скокачка која ја прескокна магичната граница од 200 метри.

Норвежанката Марен Лундби (212,5 м) и Јапонката Јуки Ито (200) прелетаа над 200 метри во третата серија.

Scroll to Top