Top Sport

Лина Ѓорческа ја прескокна втората пречка на турнирот во Оточец

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа се пласира во третото коло на ИТФ фјучерс турнирот кој се игра во Оточец, Словенија. Таа во втората рунда беше подобра од Пиа Ловриќ од Словенија.

Ѓорческа го доби дуелот со 2:0 во сетови за еден час и 30 минути.

Нашата тенисерка го освои првиот сет со 6:4 во гемови, а идентично успеа да слави и во вториот сет.

Ѓорческа во следната рунда ќе игра со Ламенс од Холандија или со Танасие од Романија.

Scroll to Top