Top Sport

Медведев нема да оди на суд за да игра на Вимблдон

Светскиот рекет број 2, Данил Медведев вели дека не планира да бара правда пред Судот за арбитража во спортот (ЦАС), откако Вимблдон им забрани на руските и белоруските тенисери да настапат на елитниот гренд слем турнир.

dobivaj vesti na viber

Одлуката на Вимблдон беше критикувана од АТП и ВТА турнејата, како и од повеќе индивиуални тенисери, а се најавува дека ако не се смени одлуката турнирот нема да носи рејтинг-поени како „казна“ од федерациите. Шампионот од САД опен, Медведев вели дека се направиле „многу грешки“ околу забраната и дека чека АТП да реагира.

„Јас не сум адвокат. Ако не можам да играм, нема да одам на суд за ова, тоа е сигурно“, изјави Медведев пред стартот на Ролан Гарос во Париз.

bản hack go88 go88 bịp bắt go88

sunwin link không vào được sunwin tại sunwin plus

Scroll to Top