Top Sport

„Нема да тагуваме, пред нас се нови предизвици“

Македонската репрезентација за „влакно“ не успеа да се пласира во осмина-финалето на Европското првенство во одбојка. Две победи и три порази е биланс на одбојкарите на дебито на континенталните првенства.

Одбојкарите со високо кренати глави заминаа од Словенија каде ги играа натпреварите во Ц-групата. Во Љубљана тие загубија од Финска, Турција и Русија, а ги добија натпреварите против Белорусија и Словенија.

Генерацијата што ја предводи Никола Ѓорѓиев сега треба да се насочи кон новите предизвици.

„Може да се тагува, но не премногу, ниту пак предолго. Наредните квалификации се во август, а следното европско за две години. Оваа генерација може уште еднаш да биде на континенталниот собир, а тогаш нема да зборуваме за прв поен, прв сет или прва победа. Тогаш ќе зборуваме за прво осмина-финале“, со оваа порака утрово на својот профил на „Фејсбук“ се огласија од Одбојкарската федерација на Македонија.

фото/ vfmkd.mk

ANIMEFLIX animeflix app ios: Hunter x Hunter (https://animeflix.nl/m/VBE) Episode 148

WCOStream wcostream close enough: Attack on Titan Season 2 (Dub) (https://wcostream.cc/m/zbPJ) Episode 12

Scroll to Top