Русите ја одбранија титулата во Лигата на нации

Машката одбојкарска репрезентација на Русија ја одбани титулата во Лигата на нации. Русите во финалето на завршниот турнир, во Чикаго, ги совладаа домаќините САД со 3:1 (25:23, 20:25, 25:21, 25:20).

Првиот сет во финалето донесе најмногу возбудувања, о добија Русите по голема борба. Американците возвратија во вториот, го искористија падот во играта на Русија и сигурно го освоија сетот со што го израмнија резултатот.

До крајот тоа беше се од Американците, Русите доминираа во третиот и четвртиот сет и на крајот ја одбранија титулата освоена минатата година во Франција.

Дмитри Волков ја предводеше Русија со 17 поени, три повеќе од Егор Клиука. На спротивната страна Техлор Сандер освои 20 поени, а поен помалу забележа Мет Андресон.

Андерсон на крајот беше прогласен за МВП на завршниот турнир.