Селекторот на машката сениорска репрезентација Данило Брестовац, го објави поширокот список на ракометари за престојното ЕП 2020 во Австрија, Шведска и Норвешка.

Брестовац на спискот има 28 играчи. Овој список селекторот дополнително ќе го скрати пред почетокот на подготовките.

Поширок список на ракометари за ЕП 2020:

Сениорската репрезентација е во Група Б заедно со Австрија, Чешка и Украина.

Распоред на натпреварите на Македонија на ЕП 2020:

10.01.2020 Македонија – Украина (20:30 часот)

12.01.2020 Чешка – Македонија (16:00 часот)

14.01.2020 Австрија – Македонија (18:15 часот)

фото/http://macedoniahandball.com.mk