Левиот бек на Металург Халил Јагањац и левото крило на Вардар Тимур Дибиров се најдобри на своите позиции во четвртото коло, во Лигата на шампионите.

Дибиров со осум гола го предводеше Вардар до победата во дербито на колото над Рајн Некар 29:27. Јагањац го наполни голот на Силкеборг, постигна десет гола, но не успеа да го спречи поразот на својот тим (33:25).

Најдобрите седум во 4.коло:

Голман: Перез де Варгас (Барселона)
Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар)
Лев бек. Халил Јагањац (Металург)
Среден бек: Томас Могесен (Скјерн)
Десен бек: (Магнус Род (Фленсбург)
Десно крило: Аркадиуш Норито (Кјелце)
Пикер: Сенјамин Буриќ (ППД Загреб

Видеото од тимот на колото можете да го погледнете ТУКА.

Медиа тимот на ЕХФ, ги издвои и најдобрите пет одбрани во ова коло. На второто место се наоѓа голманот на Вардар, Дејан Милосављев, кој на мечот со Рајн Некар имаше десет успешни интервенции. Најдобрите пет одбрани може да ги погледнете ТУКА.

фото: rkvardar.mk