Top Sport

Египќаните го отворија шампионатот со лесна победа над Чиле

Египетската ракометна репрезентација имаше чест да го отвори 17. Светско првенство во ракомет, во лесна 35:29 победа над Чиле во натпреварите во групата Г, каде што утре Македонија ја пречекува Шведска во тешко отварање на турнирот.

Египет направи предност од седум гола уште во првото полувреме (18:11), по што рутински ја оствари првата победа на шампионатот.

Ел Дера со шест гола беше најдобар за Египќаните, пет додаде Сад, додека за Чиле најефикасен беше ракометарот на Адемар Леон, Ервин Феухтман со седум гола

СП ЕГИПЕТ 2021

ГРУПА Г

Египет – Чиле 35:29 (18:11)

Македонија – Шведска утре, 20.30 ч.

Табела: 1.Египет 2, 2.Македонија 0, 3.Шведска 0, 4.Чиле 0

Hori-san to Miyamura-kun (https://gogoanime.be/m/Bgjm) Episode 4 at GoGoAnime hunter x hunter gogoanime

Watch Spirit Chronicles Episode Preview (https://animeplanet.cc/m/AeK1/ep-1) at AnimePlanet anime planet list

Scroll to Top