Top Sport

Горан Кузманоски е нов тренер на РК Бутел

РК Бутел потврди дека поранешниот македонски репрезентативец, Горан Кузмановски е нов тренер на клубот пред новата сезона. Кузманоски, кој во текот на кариера играшее во Македонија, Италија, Шпанија, Шведска, Португалија и Романија, потпишал двегодишен договор

“Бутел е екипа која низ годините презентираше добри резултати во Суперлигата и настапи во европските купови. Покрај заминувањето на неколку искусни играчи и играчи кои имаа продонес во екипата, клубот одлучи да се помлади и со нова енергија да влезе во борба за плеј-оф. Амбициите, добрите школи во младите категории ме натераа да се решам да потпишам договор. Целта е пласман во плеј-оф, иако ќе имаме доста подмладена екипа со просек од 23 години. Ме радува и фактот што има младински репрезентативци, што чекор по чекор ќе бидат носители во првиот тим, вели Кузманоски.

Scroll to Top