Top Sport

Колапс на Вардар во второто полувреме и пораз од Кил

Вардар успеа да го „фрли во вода“ фантастичното прво полувреме во кое Мартин Томовски блесна на голот, а Тимур Дибиров даде седум гола, за несфатливо да го загуби мечот со Кил со 26:29 за трет пораз во низа во ЕХФ Лигата на шампионите.

Користејќи го искуството на двете први ѕвезди на Кил, Сандер Сагосен и Штефен Вајнхолд, кои имаат КОВИД, „црвено-црните“ имаа супер прво полувреме. Томовски одбрани 10 од 20-те удари на неговиот гол, а Дибиров повторно доминираше во нападот, за предост од три гола, 13:10 по првите половина час.

Во второто полувреме, Вардар го оддржуваше темпото до 18:15, по што европските шампиони од 2020, предводени од Домагој Дувњак постигнаа пет гола без одговор, за да дојдат до водство од 20:18, кое не го испуштија до крајот на мечот.

Дибиров заврши со 10 гола, Домагој Дувњак имаше седум за Кил.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 6.КОЛО

ГРУПА А

ППД Загреб – Монпелје 22:25 (13:12)

Вардар – Кил 26:29 (13:10)

Фото: ЕХФ

Standings provided by SofaScore LiveScore

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch Death Note Episode 32

AniWatch Black Clover (Dub)

online anime Hunter x Hunter (2011)

anime to watch AniWatch The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Scroll to Top