Манaсков и Веспрем ја покажаа „силата“ во Нант кај Лазаров

Новокрунисаниот шампион од СЕХА лигата, унгарскиот Веспрем покажа дека ќе биде сериозен кандидат за титулата во ЕХФ Лигата на шампионите, откако лесно со 28:24 славеше на гости кај Нант на Кирил Лазаров.

Унгарскиот клуб направи минимална предност од 11:10 по првите 30 минути, по што успеа да ја зголеми предноста во второто полувреме за на крајот да стигне до убедлив триумф.  Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков беше најефикасен кај Веспрем со 5 гола, колку што имаше и Андреас Нилсон, а и кај Нант најефикасен беше македонски репрезентивец, вечниот Кирил Лазаров со 5 гола, колку што имаше и Адријан Фигуераш.

Многу понеизвесно беше во Германија, каде што Флензбург со 31:30 го победи Кјелце во групата А, каде што е и Вардар.