Норвежаните ја декласираа Унгарија (видео)

Норвешката ракометна репрезентација ги покажа амбициите за висок пласман на Европското првенство, откако со 36:29 (20:12) ја декласираше Унгарија во нивниот прв меч од втората фаза на шампионатот.

Исходот на натпреварот беше јасен уште по првите 30 минути, кои Норвежаните ги добија со осум гола разлика (20:12), а во второто полувреме, оваа разлика достигна и десет гола за на крајот конечниот резултат да е 36:29.

Ѕвездата на Кил, Сандер Сагосен со седум гола беше најефикасен за Норвежаните, додека шест уфрли Геран Јохансен. Кај Унгарците, Патрик Лигетвари и Бенце Наѓ имаа по пет постигнати голови. Програмат во групата 2 завршува со уште една интересна пресметка, помеѓу поранешните шампиони Шведска и најголемото изненадување на шампионатот, Португалија.