ППД Загреб ги заддржува шансите за пласман во плеј-офот во Лигата на шампионите, откако освои клучни два поени со 32:29 победа над Скјерн, додека во исто време Флензбург иако имаше предност, загуби кај Мотор Запорожје со 28:26.

Во групата Б, Пари Сен-Жермен е убедливо на првото место со 20 поени, три повеќе од Пик Сегед, кои во драматичен меч денеска успеаја да ги победат словенечките шампиони Целје со само еден гол разлика (28:29). Потоа следуваат Флензбург и ППД Загреб со по 10 поени, а тука се и Нант и Мотор, сега со по 9 поени.

Во Загреб, Иван Сршен ги предводеше „плинарите“ до важна победа со девет гола, додека шест даде Мандиќ,додека во Украина, Флензбург имаше 12:10 водство на полувреме, но на крајот беше поразен од Мотор, кои беа предводени од Борис Пухоуски со осум гола.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 11.КОЛО

Целје – Пик Сегед 28:29 (16:18)

Мотор Запорожје – Флензбург 28:26 (10:12)

ППД Загреб- Скјерн 32:29 (15:14)

Фото: ЕПА