Русинките на чекор до полуфинале, Германките преку Холандија

Русија со 27:18 ја декласираше Романија за да им ги уништи шансите за пласман во полуфиналето на Светското првенство во Јапонија, и уште еднаш да покажат дека се фаворитки за освојување на титулата.

Предводени од поранешниот романски селектор Амброш Мартин, Русинките, актуелни олимписки шампионки по тесното прво полувреме, целосно доминираа во второто за да дојдат на чекор до полуфиналето.

Во трилер-натпревар пак, во кој победникот беше одлучуван во последната минута, Германија со 25:23 ја победи Холандија за да се искачи на првото место во групата Б со пет поени, пред Холанѓанките и Норвежанките со 4, откако Норвешка го доби скандинавското дерби со 22:19.