Top Sport

Швеѓаните ги елиминираа Германците и Русите со еден удар

Шведска стигна до 25:21 (12:10) победа на Германија, триумф со кој ги елиминираа своите противници, но и Русија од борбата за полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Хампус Ване пак блесна со шест гола за „трите круни“, а други четири ракометари имаа по три гола, додека Јулијан Коштер беше најдобар за Германците со четири постигнати голови. Германците имаа доцен обид да се вратат во игра, но Ване со гол од пенал и Лукас Сандел со брз гол ги донесоа Швеѓаните на три разлика во последната минута за конечен триумф.

Шведска сега има шест поени во групата, со што се зад Шпанија, и само тие две репрезентации заедно со Норвешка остануваат со шанси за полуфинале од групата 2. Вечерва играат Шпанија и Норвешка, а потоа на Швеѓаните им следува нордиското дерби со Норвешка во последното коло.

Scroll to Top