Top Sport

Србија преку Словенија до втората фаза, Шпанија го доби трилерот со Црна Гора

Србија избори пласман во втората фаза на Светското првенство во ракомет. Србинките во директен дуел ја победија Словенија 29:27. Во иститот термин, во Ц-групата, Црна Гора и Шпанија решаваа за првото место. Во драматичен меч Шпанките победија 27:26 со гол постигнат на три секунди до крајот на мечот.

Србија и Словенија во Кумамото одиграа драматичен натпревар во кој победникот беше решен во последните десет минути.

Србинките имаа предност од три гола во второто полувреме, која Словениките ја стигнаа и престигнаа во 46 минута. Во последните десет минути Србија со серија од три гола израмни на 23:23. Драмата продолжи и во решавачките две минути, Словенија не искористи предност од ракометарка повеќе, а хероина на Србија беше Лишчевиќ која постигна гол, а во наредниот напад украде топка и ги оневозможи Словеникте да организираат напад.

Покрај Лишевиќ во финишот се истакна и голманката Томашевиќ која во последните две минути забележа три одбрани.

Поп-Лазиќ со осум и Лавко со седум гола беа најефикасни кај Србија, додека Словенија ја предводеа Станко со десет и Грос со осум гола.

Во дербито во Ц-групата, Црногорките доминираа против Шпанија 45 минути, а потоа се случи неверојатен пад во нивната игра. При водство 23:19, Црногорките на своите противнички им дозволија серија од седум гола (23:26).

Драмата кулминираше во последните 30 секунди. Јауковиќ израмни на 26:26 , а потоа во последниот напад, на три секунди до крајот Кабрал постигна гол за победа на Шпанија.

Црногорките на овој меч имаа 19 загубени топки.

Кабрал и Пења со по шест гола ја предвидеа Шпанија, додека најефикасни кај Црна Гора беа Радичевиќ со седум и Раичевиќ со четири гола.

Scroll to Top