Саинс со импресивна победа го презеде водството на Дакар релито

Четирикратниот шампион, рели легендата Карлос Саинс Сениор е нов лидер на Дакар релито по првата етапа, по фантастичниот финиш на етапата, додека актуелниот шампион Насер Ал-Атијах се мачеше за да стигне само до осмото место.

Колегата на Саинс од Ауди, Матијас Екстром водеше во поголемиот дел од 367 километри долгата етапа на брегот на Црвеното Море во Саудиска Арабија, но во финишот на етапата, комплексноста на површината се смени, за Саинс од четврто место и ве минути заостанување да стигне до својата 42. етапна победа на Дакар релито.

Саинс Сениор, кој исто така е и двократен Рели ВРЦ шампион, беше само 30-ти на првата мерна точка по 37 километри, за на крајот да заврши 23 секунди пред уште една ВРЦ легенда, Себастиен Леб, додека Екстром заврши као трет. Саинс сега има 10 секунди предност пред Леб во генерален пласман. Катарецот Ал-Атијах со својата Тојота загуби 7:07 од Шпанецот со проблемите во дините во финишот на етапата.

Во пласман на мотоцикли до победа стигна Австралиецот Даниел Сандерс по 603 километри во подолгата етапа за тркачите на две тркала. Ова е најголем успех досега на возачот на Ред бул ГасГас, кој го победи ветеранот Жоан Бареда за точно 1 минута. Рики Бребек го освои третото место со 1:15 заостанување, а трката остана без актуелниот шампион, Сем Сандерленд, кој имаше тежок пад и заврши во болница со скршеница на рамото и потрес на мозокот.

Шампионот Сандерленд хоспитализиран по тешкиот пад на првата етапа на Дакар релито