Top Sport

Фудбалер од Мартиник уапсен со 100 килограми кокаин во Париз

Жан-Мануел Недра, репрезентативецот на Мартиник и неговата партнерка се уапсени на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз во неделата, откако во неговиот багаж биле пронајдени 100 килограми кокаин.

Недра, кој е фудбалер на локалниот Еглон ду Ламентин тим, во средата бил испитуван пред судија, тврди францускиот весник „Ле паризиен“, а е во притвор додека не почне судењето, додека неговата партнерка е пуштена со кауција.

„Без да го знаеме неговото ниво на вмешаност, дознавме дека еден од нашите фудбалери е уапсен поради шверцување дрога. Ние ќе продолжиме со едукацијата на нашите млади фудбалери за ризиците и последиците на ваквото однесување“, се вели во соопштението на неговиот клуб.

Scroll to Top