Top Sport

Хинтерегер стави крај на кариерата на 29 години по контроверзните врски нео-нацистите

Австрискиот дефанзивец на Ајнтрахт Франкфурт, Мартин Хинтерегер потврди дека се повлекува од фудбалот на само 29 години, велејќи дека веќе не може да игра на највисоко ниво, само еден месец откако со Ајнтрахт ја освои титулата од Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

„Размислував за сопирање уште на крајот на минатата сезона. Се наоѓавво тешка спортска ситуација, моите перформанси веќе не беа на највисоко ниво. Го прославив трофејот од Лига Европа бидејќи знаев дека тоа е мојата последна победа со нашите фантастични фанови во градот, кој веќе стана мој втор дом“, вели Хинтерегер.

Австриецот минатиот месец беше главна тема на австриските медиуми, откако организираше „Хинти куп“, мал фудбалски турнир во својот роден гра Зирниц во Австрија со неговит проанешен бизнис-партнер Хајнрих Зикл. Токму Зикл, кој беше советник на националистичката Партија на слободата во Австрија (ФПО) до 2021, во минатото бил член на нео-нацистички организации.

По написите во австриските медиуми, Хинтерегер мораше да демантира дека е неонацист, прекинувајќи ја соработката со Зикл. Ова беше шок за навивачите на Ајнтрахт, клуб кој постојано се бори против екстремизмот во Германија, со голем број на навивачки групи кои се левичарски настроени.

„Мартин секогаш ќе биде добредојден во Франкфурт, не само како освојувач на Европскиот куп, туку поради извинувањето за неговото однесување во последните денови и недели и за неговите јасни и убедливи ставови против идеологијата на екстремната десница“, изјави претседателот на Ајнтрахт, Маркус Креше.

Link vào Go88 club APK cho Android, iOS go88 play fun go88 binh88

Đăng Ký Sunwin Miễn Phí - Đỉnh Cao Sunwin 2022 chơi game sunwin online Tải Sunwin APK IOS 2022 mới nhất | Đánh giá cổng game SUNVN

Scroll to Top