Top Sport

Канадскиот селектор одби да се ракува со Далиќ, овој му порача: Имаш уште многу да учиш

Хрватскиот селектор Златко Далиќ открива дека неговиот ривал, канадскиот селектор Џон Хердман не му честитал по 4:1 победата во мечот кој предизвика многу внимание поради претходните изјави на Хердман дека треба да ја „е.ат Хрватска“.

dobivaj vesti na viber

„Јас кога ќе изгубам, секогаш се ракувам со противникот и му честитам. Канадскиот селектор не ме почека, веднаш си отиде. Господинот очигледно е лут по поразот. Тој е квалитетен тренер со тоа што ја донесе Канада на Мундијалот, но очигледно некои работи уште ги нема научено“, вели Далиќ.

Ова е само кулминација на „војната на зборови“ пред мечот, откако по контроверзната изјава на Хердман, хрватскиот „24 Сата“ го постави на насловната страница со фото-монтажа со јаворови листови (симболот на Канада) на интимно место и со порака: „Имаш голем јазик, но дали имаш големи мадиња?“.

Scroll to Top