Маестро Мбапе и рекордерот Жиру ја однесоа Франција во четвртфиналето

По Холандија и Аргентина, пласман во четвртфиналето на СП избори и селекцијата на Франција. Бранителите на титулата ја победија Полска со 3:1 (1:0). Оливие Жиру у Килијан Мбапе ги постигнаа головите со кои Франција ја победи Полска.

Французите од почетокот ја искористија определбата на Полјаците да го одбранат својот гол. Доминацијата на теренот ја зачинија со два гола. Полска имаше две опасни шанси во 39.минута, кога Љорис и Варан го одбранија францускиот гол.

Оливие Жиру во 43.минута го постигна првиот гол. Напаѓачот на Милан испиша историја на францускиот фудбал, го постигна 52 гол. Жиру сега е најдобриот стрелец во француската фудбалска историја.

Мбапе во 74.минута зголеми на 2:0, а во 91. напаѓачот на ПСЖ со прекрасен гол стави точка на натпреварот. Со пет гола Мбапе е прв стрелец на СП.

Полска доби ВАР пенал во 96.минута, Левандовски првиот пат не реализираше, но од повторениот обид го совлада Љориис.

Франција во четвртфиналето, ан 10.декември ќе игра против Англија или Сенегал.