Top Sport

Пикси обвинет дека земал милион и пол евра бонус за „фијаското“ на Мундијалот

Состанокот на извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Србија (ФСС), прво во празнична атмосфера ги прогласи селекторот Драган Стојковиќ Пикси и Александар Митровиќ за најдобри во годината, по што паднаа сериозни обвинувања на сметка на Пикси и претседателот на ФСС, Ненад Бјековиќ за нивните „дебели“ бонуси за настапот на СП.

Србија на СП и покрај големите очекувања испадна во групната фаза со последно место во групата во која беа и Бразил, Швајцарија и Камерун со еден освоен поен.

Новица Тончев, членот на ИО, го обвини Пикси дека земал бонус од милион и пол евра за неуспехот на СП во Катар, додека Бјековиќ, како и неговите соработници Јован Шурбатовиќ и Стеван Стојановиќ добиле по 350.000 евра. Тој исто така побара формирање на комисија за утврдување на сумата која е потрошена за настапот на СП, за големата делегациа на федерацијата и трошоците кои тие ги направиле.

Scroll to Top