Top Sport

Ултрасите на ПСЖ застанаа зад Идриса Геј

Колектиф Ултрас Париз (ЦУП), најпознатата навивачка група на Пари Сен-Жермен застана во одбрана на својот фудбалер, Идриса Геј, кој минатата сабота одби да настапи со дрес со бројки во бои на виножитото во знак на поддршка на Денот за борба против хомофобијата.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука на сенегалскиот фудбалер предизвика бура реакции во Франција, откако Француската фудбалска федерација (ФФФ) реши да го даде на дисциплинска постапка, барајќи објаснување за неговиот потег.

Меѓутоа, тој доби и поддршка од навивачите на клубот кои сметаат дека Геј има право на сопствено мислење.

„Секоја личност има слобода да промовира каузи според сопственото убедување на начин на кој сметаат. Идрис Геј секогаш покажал однесување вредно за почит и секогаш бил без предрасуди“, се вели во објавата на навивачката група.

Французите отворија истрага зошто Идриса Геј одбил да носи бои на виножитото

https://tai.go88.is/

Game bài đổi thưởng Sunwin đẳng cấp Tải Tài Xỉu Sunwin APK IOS Mới Nhất nạp tiền sunwin bị từ chối

Scroll to Top